• info@sgkw.eu
  • +48 666 904 142

Karol Majcherczyk

Karol Majcherczyk

Karol Majcherczyk


Notice: Undefined property: Joomla\CMS\Object\CMSObject::$description in /var/www/vhosts/sgkw.eu/httpdocs/sgkw/templates/jb_creativ/html/com_k2/default/user.php on line 61
środa, 14 październik 2020
plakat strona
 
Uwaga! Uwaga!
Po raz piąty na szlak wyrusza "Srebrny Pociąg"! Już od 17 października, w każdą sobotę i niedzielę (oprócz 1 listopada) aż do 6 grudnia, zapraszamy do skorzystania ze wspólnej oferty Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Kolei Śląskich oraz, to nowość, Sztolni Królowa Luiza. Na jednym bilecie będziecie mogli przyjechać się pociągiem Kolei Śląskich z Katowic do Bytomia, tam przesiąść się do naszego pociągu, następnie zwiedzić stację Bytom Karb Wąskotorowy, skąd dowieziemy Was do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Oczywiście zapewniamy również przejazd w odwrotnym kierunku :)
Ponadto każdy posiadacz biletu na Srebrny Pociąg otrzyma voucher na trasę rodzinną w Sztolni Królowa Luiza do indywidualnego zrealizowania. Uwaga - voucher nie przysługuje dzieciom do lat 4 - regulamin Sztolni. Przypominamy, że nasz pociąg jest ogrzewany :) Bilety w cenie: 65 normalny i 55 ulgowy można nabyć w serwisie goout.net/pl/srebrny-pociag-2020/ezjdbyf/ (przejazdy w od 17 października do 7 listopada) https://goout.net/pl/srebrny-pociag-2020/ezqdbyf/ (przejazdy w od 8 listopada do 6 grudnia), w Centrum Obsługi Pasażera Kolei Śląskich na katowickim dworcu kolejowym oraz, w miarę wolnych miejsc, na peronie przystanku Bytom Wąskotorowy. Dzieci do lat 4 jadą za darmo :)
Z powodu zagrożenia epidemiologicznego, do pociągu możemy zabrać jedynie 60 osób. Przypominamy o zasłanianiu ust i nosa. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.
 
Regulamin oferty: LINK
wtorek, 15 wrzesień 2020

indu1

Spotkajmy się na szlaku!

Już 26 września odbędzie się kolejna (jedenasta!) edycja święta Szlaku Zabytków Techniki - Industriada 2020. Jak co roku przyszykowaliśmy moc atrakcji w tym min:

  • Pociągi INDUexpress Bytom Wąsk. - Bytom Karb Wąsk. oraz Bytom Karb Wąsk. - Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra (szczegółowy rozkład TUTAJ)
  • Rewizja lokomotywy - zejście do kanału rewizyjnego
  • Zwiedzanie stacji Bytom Karb Wąsk. z przewodnikiem
  • i inne

Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.industriada.pl

 

piątek, 21 sierpień 2020

2z

Prognozy pogody na koniec sierpnia i wrzesień są korzystne, a nasze pociągi cieszą się nadzwyczajną popularnością. Z tej przyczyny przygotowaliśmy niespodziankę dla wszystkich miłośników aktywnego spędzania czasu i pasjonatów kolejnictwa: przedłużamy sezon! Nasze pociągi będą kursowały na trasie Bytom – Tarnowskie Góry – Miasteczko Śląskie w soboty i niedziele do 20 września! Analogicznie do wcześniejszych miesięcy zapraszamy na zwiedzanie naszej stacji Bytom Karb Wąskotorowy (przy ul. Reja) w dniach 6 i 20 września (pierwsza i trzecia niedziela) o godz. 12 i 15. Odjazdy ze stacji Bytom Wąskotorowy w soboty i niedziele o godzinie 9.15, 12.15 I 16.15. Przypominamy, że dzieci i uczniowie, którzy nie ukończyli 16 roku życia w tym roku podróżują pociągami kolei wąskotorowej bezpłatnie! Szczegółowy rozkład jazdy można znaleźć tutaj.

 

Przy okazji chcielibyśmy poprosić naszych sympatyków o wsparcie: chcemy by nasza kolej była jeszcze ciekawsza. W tym celu remontujemy zabytkowy parowóz typu “Ryś”. Dawniej “Ryś” pracował w Hucie Cynku w Szopienicach, dziś jest na emeryturze. Ma jednak szansę na drugą młodość i powrót na tory. By to jednak się stało potrzebuje kosztownej naprawy. Każdy chętny by wesprzeć ten projekt może przekazać na ten cel datek. Dla darczyńców przygotowaliśmy upominki: wąskotorowe kubki, koszulki, bilety wolnej jazdy, czy możliwość przejazdu w kabinie lokomotywy. Najhojniejsi będą mieli możliwość przejazdu pociągiem uruchomionym specjalnie i tylko dla nich oraz ich gości. Wpłat można dokonywać za pośrednictwem portalu zrzutka.pl pod adresem: https://zrzutka.pl/z/parowoz-ryszard

czwartek, 12 marzec 2020

 strona

Szanowni Państwo,
W trosce o wspólne bezpieczeństwo i zdrowie, działalność turystyczno - kulturalna Górnośląskich Kolei Wąskotorowych zostaje zawieszona do dnia 25 marca. Tym samym odwołane zostają wszystkie zarezerwowane zwiedzania oraz przejazdy do 25.03.2020 włącznie. Prosimy również o powstrzymanie się od indywidualnego zwiedzania ekspozycji na terenie Stacji i Parowozowni Bytom Karb.
Za utrudnienia przepraszamy i z góry dziękujemy za wyrozumiałość. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

poniedziałek, 20 styczeń 2020

Podsumowanie roku 2019 na Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych

Rok 2019 był udany dla Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Nasze pociągi cieszyły się dużą popularnością, a dzięki wsparciu samorządów oraz zaangażowaniu naszych wolontariuszy udało się przeprowadzić wiele bardzo istotnych napraw. Szerzej o tym wszystkim piszemy w dalszej części artykułu.

 5

N ajważniejszą dla nas sprawą jest to, że liczba podróżnych korzystających z naszych usług rośnie. W roku 2019 wzrost ten był imponujący, a jego skala nieco zaskakująca dla nas samych. O ile w roku 2018 przewieźliśmy 15 100 podróżnych, to w roku 2019 było to już 21 300 osób! To o 40 procent więcej! Takim wynikiem nie może pochwalić się żadna inna kolej wąskotorowa w Polsce! Bardzo nas to cieszy oraz dowodzi tego, że nasz wysiłek ma sens i jest doceniany.

 

Miniony sezon tradycyjnie rozpoczęła Industriada (8 czerwca), a już następnego dnia, wcześniej niż w latach poprzednich, wyruszyły na szlak pociągi rozkładowe do Miasteczka Śląskiego. Kursowały one w każdą sobotę i niedzielę do 8 września włącznie. Już niecałe trzy tygodnie później na miłośników podróży wąskim torem czekały kolejne atrakcje: 28 września nasze pociągi, tym razem prowadzone przez najprawdziwszy parowóz, uświetniły obchody Święta Pary zorganizowanego przez Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, a dzień później były główną atrakcją zorganizowanego w Bytomiu Dnia Pary na Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych. 5 października nie lada atrakcja spotkała miłośników fotografii kolejowej i industrialnej. Zorganizowaliśmy dla nich specjalną nocną imprezę zatytułowaną “Nocna Szychta”, podczas której pociąg wielokrotnie zatrzymywał się i pozował do zdjęć. Gwiazdą wieczoru ponownie był parowóz. Ale to nie wszystko. Następnego dnia, 6 października, na tory po raz czwarty wyruszył Srebrny Pociąg – wspólne przedsięwzięcie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Kolei Śląskich. Dzięki udanej współpracy z partnerami turyści mogli na jednym bilecie odbyć podróż pociągiem Kolei Śląskich z Katowic do Bytomia, w Bytomiu przesiąść się na pociąg kolei wąskotorowej, dojechać do Zabytkowej Kopalni Srebra, zwiedzić ją i wrócić do Katowic. Impreza, jak zwykle, cieszyła się dużą popularnością, a bilety schodziły na pniu.

 

Żeby to wszystko mogło dojść do skutku o kolej trzeba cały czas dbać. Naprawiać tory, remontować budynki na stacji w Bytomiu Karbiu, wagony i lokomotywy. W ubiegłym roku, prócz codziennych prac utrzymaniowych i drobnych napraw, udało zrealizować kilka większych rzeczy:

  • wydłużono skład o dwa kolejne wagony pasażerskie, tym razem zamknięte, z drzwiami, oknami i oświetleniem, doskonałe na dni chłodniejsze, czy deszczowe

  • przeprowadzono remonty rozjazdów na głównej stacji naszej kolei – na stacji Bytom Karb Wąskotorowy

  • wyremontowano ważny przejazd kolejowy w Tarnowskich Górach

  • dzięki niesamowitemu zaangażowaniu naszych wolontariuszy (niektórzy z nich przyjeżdżają do nas aż z Krakowa czy Warszawy!) zakończony został kolejny etap remontu nastawni. Miejsce, które jeszcze kilka lat temu było niemalże ruiną odzyskuje blask i stanie się przestrzenią, gdzie już wkrótce będzie można zobaczyć działające urządzenia sterowania ruchem kolejowym, na własne oczy zobaczyć coś, co normalnie dla osób postronnych jest zupełnie niedostępne. Co więcej – jest to jedyny taki obiekt na kolejach wąskotorowych w Polsce!

  • udało się pozyskać parowóz typu T49 Ryś z roku 1950, unikatową cysternę zbudowaną w roku 1927 oraz interesujący okaz węglarki z lat 40. XX wieku.

11

Chcielibyśmy też wspomnieć o naszych planach na rok 2020. Już na początku czerwca zapraszamy na stację Bytom Karb na imprezę z okazji Święta Szlaku Zabytków Techniki - INDUSTRIADY. Jak zwykle szykujemy moc atrakcji. Rzecz jasna będzie też można podróżować naszymi pociągami. 7 czerwca wyruszą na szlak rozkładowe pociągi z Bytomia do Miasteczka Śląskiego. Będą kursowały w soboty, niedziele i święta do 13 września włącznie. W każdą niedzielę od 4 października do 13 grudnia wyruszy na szlak Srebrny Pociąg. Chcemy też żeby podróż z nami była bardziej komfortowa – oddamy do użytku kolejny wagon pasażerski. Dłuższy pociąg to więcej miejsca. Planujemy też uruchomienie parowozu T49 Ryś. Wierzymy, że będzie to nie lada atrakcja ;)

 

Bliższe informacje o planowanych wydarzeniach oraz rozkłady jazdy będziemy publikowali na naszym profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/GKWBytom/ oraz na tej stronie internetowej. Pytania do nas można też kierować na adres poczty internetowej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Rok 2019 w liczbach

Liczba przewiezionych podróżnych

21 292

Wzrost względem roku 2018

40,7%

Liczba przewiezionych rowerów

>3 000

Liczba uruchomionych pociągów

202

Liczba odwołanych pociągów

0

Liczba kilometrów przejechanych przez nasze pociągi

4 500

Liczba dni kursowania pociągów

50

 

Na koniec pragniemy podziękować wszystkim, bez których to wszystko nie byłoby możliwe: naszym wolontariuszom (cieszymy się, że jest ich co raz więcej, w tym wielu ludzi naprawdę młodych), włodarzom Bytomia, Tarnowskich Gór i Miasteczka Śląskiego, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego, Zarządowi i pracownikom Kolei Śląskich, Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz pracownikom Zabytkowej Kopalni Srebra oraz, rzecz jasna tym, bez których nasza praca nie miałaby sensu – wszystkim naszym podróżnym, turystom zwiedzającym stację oraz tym, którzy wspierają nas w mediach społecznościowych. Dziękujemy Wam wszystkim najserdeczniej!

 

Specjalne podziękowania należą się Urzędowi Miasta i Gminy w Kuźni Raciborskiej oraz pracownikom Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach za wypożyczenie parowozu. Bez ich życzliwości sezon ten nie byłby tak piękny.

czwartek, 29 sierpień 2019

 

Kończą się wakacje, powoli kończy się również lato, a u nas dobiega końca sezon przewozów letnich. Pozostały jeszcze raptem dwa weekendy, czyli w sumie 8 par pociągów. Szkoda Na szczęście pogoda nadal nam sprzyja, więc kto nie miał okazji poczuć wiatru we włosach jadąc wąskotorówką, ten powinien skorzystać z naszej oferty

31 sierpnia i 1 września zapraszamy do przyjazdu z nami na VI Bytomski Jarmark Średniowieczny w parku Kachla


Dodatkowo w niedzielę 1 września zapraszamy na zwiedzanie stacji Bytom Karb Wąskotorowy. Zwiedzanie będzie się odbywać wraz z przewodnikiem od godziny 12:00 do 16:00. W tym czasie będzie otwarta również nasza Izba Tradycji.


Chętnych, którzy chcieli by przyłożyć się do utrzymania przy życiu naszej wąskotorówki zapraszamy do pomocy. Start prac w sobotę o 10:00 na terenie naszej lokomotywowni.

Z kolei 7 i 8 września zapraszamy do przejazdu naszą koleją na tradycyjne już tarnogórskie Gwarki


A teraz uwaga! Koniec sezonu to nie koniec świata! Na ostatni weekend września szykujemy dla Was nie lada niespodziankę - zachowajcie czujność i obserwujcie naszą stronę.