• info@sgkw.eu
  • +48 666 904 142

Start

| poniedziałek, 22 czerwiec 2020 |
Napisane przez 

Rozpoczęcie sezonu na Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Już w najbliższy weekend, 27 czerwca, na szlak wyruszą pociągi Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. W tym roku podróżnych czeka kilka nowości: większa liczba pociągów (trzy dziennie, a nie, jak dotąd, tylko dwa), bezpłatne przejazdy dla dzieci i młodzieży szkolnej do 16 roku życia, a w każdą pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca zainteresowanych historią i techniką kolejową po stacji Bytom Karb Wąskotorowy oprowadzi przewodnik.

 

Pociągi kolei wąskotorowej kursują z Bytomia do Miasteczka Śląskiego, a po drodze zatrzymują się, między innymi, na zabytkowej stacji Bytom Karb Wąskotorowy, w Suchej Górze w pobliżu Rezerwatu Segiet, koło słynnej Zabytkowej Kopalni Srebra (wpisanej niedawno na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) oraz przy Zalewie Nakło - Chechło. Przystanek początkowy kolei znajduje się na peronie wąskotorowym (peron V) dworca głównego w Bytomiu. Bilety w cenie 14 zł normalny oraz 7 zł ulgowy można nabyć u obsługi pociągu. Bagaż, w tym rowery i wózki dziecięce, przewożony jest bezpłatnie wagonie bagażowym.

 

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie - powstała w roku 1853 i przez ponad 140 lat niezmordowanie służyła tutejszemu przemysłowi przewożąc węgiel, rudy metali, czy kamień. Gęsta sieć wąskich torów łączyła większość górnośląskich hut i kopalń, rozciągała się od Raciborza na południu po Szopienice na wschodzie oraz Bibielę na północy. Od roku 2002 kolej służy już tylko przewozowi turystów, a utrzymują ją pasjonaci skupieni w Stowarzyszeniu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych przy nieocenionym wsparciu samorządów.


Link do pełnego rozkładu: https://drive.google.com/file/d/1TGddP07kN8phEhgnQxGgChu89q6j7VEa/view?usp=sharing

 

plakat letni 2020 final strona

Wyświetlony 14318 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 22 czerwiec 2020

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.