Bytomski Budżet Obywatelski – głosowanie na projekty

2024-09-23

🍂Jesień🍂 to czas kiedy kwitną 🗳️ głosy 🗳️. Tak, tak, nie pomyliliśmy się. „Kwitną” głosy na projekty zgłaszane do lokalnych Budżetów Obywatelskich. My w tym roku zgłosiliśmy 2️⃣ projekty do Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Jeden znacie już z poprzedniego roku, drugi to pewna nowość. Ale o tym niżej ⬇️⬇️⬇️
🔶 Pierwszy to projekt pod nazwą: Era pary – odbudowa ostatniego na świecie parowozu typu „Bytom”. Projekt ten znacie już z zeszłego roku. Na czym on polega?
Na naszej stacji kolei wąskotorowej przy ulicy Mikołaja Reja stoi wyjątkowy parowóz. To ostatni na świecie zachowany parowóz typu „Bytom” znany też jako Tw47. Potężna maszyna, która przez dziesiątki lat pracowała w górnośląskich kopalniach i hutach, a jej moc i niezawodność spowodowały, że stała się symbolem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Po przejściu na emeryturę w roku 1980 nasz bytomski „Bytom” nie miał szczęścia. Przez krótki czas pracował jako kotłownia w Tarnowskich Górach, a potem trafił pod płot. Przez długie lata nikt się o niego nie troszczył, czas i wandale zrobili swoje. Dziś emerytowany parowóz „Bytom” prosi bytomian o pomoc. Ma 76 lat i lata tułaczki za sobą.
To ostatni moment by przywrócić mu dawną świetność. Bez Waszego wsparcia ten unikatowy parowóz, wyjątkowy zabytek techniki, przepadnie.
A z waszą pomocą ogień znów rozgrzeje jego stalowe serce!

🔷Drugi projekt to: Mała Kolej Wielkich Możliwości.

Projekt zakłada naprawę 3 sztuk wagonów letnich wykorzystywanych na Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych. Wagony letnie powstały na bazie jednego z najliczniejszych w historii GKW typów taboru – 4-osiowych węglarek samowyładowczych systemu Ziehla. Przebudowa z wagonów towarowych na wagony osobowe została wykonana sposobem gospodarczym przez Warsztaty Naprawcze GKW (zlokalizowane w Bytomiu przy ulicy Brzezińskiej 27) w latach 90-tych XX wieku. Niestety po ponad 30 latach i wielu tysiącach przejechanych kilometrów należy im się remont. W związku z tym proponujemy wykonanie naprawy 2 wagonów letnich zamkniętych (wagony z zabudowanymi oknami, do tego zabudujemy w nich ogrzewanie i oświetlenie) i jednego wagonu letniego otwartego (wagon bez okien). Naprawy te pozwolą zwiększyć ilość wagonów w pociągach turystycznych i historycznych kursujących przez teren Bytomia.

Zapraszamy wszystkich chętnych do głosowania na nasze projekty na stronie BO: http://bo.bytom.pl. Osoby chętne zapraszamy również do pomocy przy promocji – udostępnimy dla Was ulotki i plakaty. Dajcie znać rodzinie, znajomym i kolegom z pracy czy szkoły o tym projekcie. Współpracujmy razem aż do zwycięstwa!