O nas

O nas

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych to zarządca i operator najstarszej nieprzerwanie czynnej kolei wąskotorowej na świecie. Stowarzyszenie zrzesza pasjonatów kolei oraz transportu, którzy od 2003 działają na rzecz ocalenia i utrzymania wąskotorówki.

Foto: Mariusz Senderowski

Zanim powstało stowarzyszenie, część członków udzielała się w mniej lub bardziej oficjalnych grupach działających na rzecz ocalenia zabytków techniki kolejowej w regionie. W roku 2001 Polskie Koleje Państwowe podjęły decyzję o postawieniu w stan likwidacji większości kolei wąskotorowych w Polsce, a osoby, które potem zostały założycielami SGKW rozpoczęły działania mające na celu ocalenie jak największego fragmentu wąskotorówki. Udało im się przekonać władze Bytomia, Tarnowskich Gór i Miasteczka Śląskiego. Samorządy tych miast zdecydowały się przejąć od PKP znajdujące się na ich terenie tory oraz część wagonów i lokomotyw. Niestety ówcześni włodarze Chorzowa i Siemianowic Śląskich nie byli zainteresowani sprawą, dlatego też dziś już do tych miast nie dojeżdżamy.

Od kwietnia 2002 Górnośląskie Koleje Wąskotorowe są już własnością samorządów, a prowadzeniem ruchu pociągów oraz utrzymaniem torów, wagonów i lokomotyw zajmują się pasjonaci kolejnictwa. W latach 2002 – 2003 działaliśmy w ramach Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Katowicach, natomiast w lipcu 2003 powstało Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, które zarządza GKW do dziś.

W swojej historii Stowarzyszenie było także operatorem kolei parkowej w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (lata 2003 – 2012) oraz Kolei Wąskotorowej w Starachowicach (w latach 2008 – 2009). Na przestrzeni lat zmieniali się aktywni członkowie lecz praktycznie cały czas liczba zaangażowanych ludzi była podobna i wynosiła ok. 20 osób. Stowarzyszenie w swojej działalności opiera się na pracy wolontariuszy, jednak do wykonania niektórych prac, zwłaszcza tych wymagających specjalistycznej wiedzy oraz uprawnień zatrudnia pracowników.

Foto: Mariusz Senderowski

Zakres działania stowarzyszenia obejmuje wszystkie prace związane z obsługą pociągów oraz utrzymaniem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Wchodzą w niego min. przeglądy i remonty lokomotyw i wagonów, utrzymanie linii kolejowej (utrzymanie skrajni, remonty torowiska czy zapewnienie widoczności przejazdów kolejowych), utrzymanie budynków i prace biurowe. Do tego dochodzą wszelkie inne prace, które nie są niezbędne do przetrwania kolei, a pozwalają na urozmaicenie oferty i powolne przywrócenie blasku wąskotorówce. Są to min. renowacja i urządzenie Izby Tradycji czyli naszego minimuzeum, organizacja archiwum (dokumentacje techniczne i literatura specjalistyczna), modernizacja i rewitalizacja sieci telefonicznej czy odbudowa i modernizacja urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacji Bytom Karb wąskotorowy. Wiele prac, które są konieczne i zajmują dużo czasu, nie daje spektakularnych efektów – do tego zaliczają się: przeglądy i bieżące taboru, utrzymanie linii kolejowej czy zmora wszelkich organizacji w postaci prowadzenia różnego rodzaju dokumentacji, sprawozdań, raportów, wniosków i innej biurokracji.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej stacji i wspólnej pracy ku chwale wąskotorówki. Tutaj nikt nikogo nie zmusza do angażowania się każdego dnia. Wolontariusze pracują w miarę swoich możliwości, np. w weekendy, czy w czasie wakacji,

Wolontariat to znakomita okazja ku temu, by zdobyć nowe umiejętności, które przydają się nie tylko na kolei wąskotorowej, ale też w pracy zawodowej oraz, po prostu, w życiu. Wielu naszych wolontariuszy wybrało szkoły o specjalności kolejowej i pracują dziś jako maszyniści, kierownicy pociągów, dyżurni ruchu, czy mechanicy kolejowi.

Foto: Archiwum SGKW