Stoi w Bytomiu lokomotywa,
Ciężka, ogromna lecz pot z niej nie spływa:
Ani oliwa. Ani nie sapie, ani nie dmucha…
„Żar z mego rozgrzanego brzucha już nie bucha
Już ledwo stoję, już lewo zipię,
A palacz węgla w me serce nie sypie…”
Na imię mi BYTOM, PAROWÓZ BYTOM! Nazywają mnie także Tw47. Po latach tułaczki, przygarnęła mnie Parowozownia przy Reja. Byłem niegdyś potężną i niezawodną maszyną, służącą górnośląskiemu przemysłowi. Dzięki przewiezieniu milionów ton towarów stałem się symbolem tej kolei. Oddaj proszę na mnie głos!
Niech BYTOM głosuje na BYTOM!
22 września rusza głosowanie na projekty złożone do Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. A wśród nich jeden wyjątkowy, o numerze 44. Nazwa tego projektu to: Era pary. Odbudowa ostatniego na świecie parowozu typu „Bytom”. Poniżej przedstawiamy szczegóły tego unikatowego projektu.
Projekt zakłada odbudowę ostatniego na świecie zachowanego egzemplarza parowozu „Bytom” serii Tw47. Parowóz stacjonuje na naszej stacji Bytom Karb Wąskotorowy, został wybudowany w 1947 roku w pierwszej fabryce lokomotyw w Polsce w Chrzanowie. Do 1980 roku służył górnośląskiej wąskotorówce, potem przez kilka lat pracował jako kotłownia na terenie ujęcia wody w Reptach – szyb „Staszic”. W kolejnych latach został porzucony i zapomniany. W 2006 roku został przejęty przez miasto Bytom i wrócił na macierzystą stację.
W styczniu 2023 roku parowóz został wpisany do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego pod nr B/454/ 2023. Zakres odbudowy obejmie: remont kotła parowego, remont skrzyni ogniowej, odtworzenie armatury kotła, remont podwozia, odtworzenie urządzeń cięgłowo – zderznych, odtworzenie poszycia oraz historycznej malatury.
Jeśli bliskie wam jest zachowanie dziedzictwa górnośląskiego przemysłu, jeśli chcecie zobaczyć ten parowóz „pod parą” to zachęcamy do oddania głosu na nasz projekt!